2018 Yılında Avrupa’nın Satış Liderleri (HANGİ ARABA MARKASI EN ÇOK BÜYÜDÜ?)

Data analiz firması Jato, Avrupa’da 2018 yılında satış konusunda pazar payını artıran markaları açıkladı. İşte satış liderleri ve onların büyüme stratejileri.

Geçtiğimiz yıl Avrupa pazarlarında ilginç şeyler oldu. Hiç beklenmedik markalar, Pazar paylarında hiç beklenmedik artışlar gerçekleştirdi. Peki; bu markalar hangileri? Gelin inceleyelim…
Yo yoo, bu videomuzda Avrupa’da en çok satan markaları paylaşmayacağız. Bizim derdimiz Avrupa’da Pazar payını en çok artıran markalar.
Hiç vakit kaybetmeden listemize geçelim.
Avrupa’da en çok Pazar payını artıran marka Jeep. Bu sizi biraz şaşırtmış olabilir ancak Jeep markası 2017 yılında %0,69 olan Pazar payını 2018’de %1.07’ye yükseltmiş. 2018’de Avrupa’da 167 bin 500 adet araç satan Jeep, bunu Compass modeliyle başarmışa benziyor. 2019’da bu modeli İtalya’da da üretmeyi planlayan marka bu sayede büyümesini sürdürmeyi planlıyor. Jeep markası en yüksek Pazar payına İtalya’da sahip. Onu İsviçre ve Avusturya takip ediyor.
Pazar payını en çok artıran ikinci markaysa Dacia. Ne yalan söyleyelim; bu durum bizi hiç şaşırtmadı. 2018’de tarihinde ilk kez Avrupa’da 500 bin araçtan fazla satan marka 2017’de %3.04 olan Pazar payını da %3.40’a çıkarmış. Dacia, Duster satışlarını yüzde 22, Sandero satışlarını ise yüzde 8 artırmış. Romanya otomobil pazarının %32,38’ine sahip Dacia, Pazar payında Fransa ve Macaristan’da da iddialı.
Gelelim 3. En çok büyüyen markaya. VW grubunun yeni yıldızı Seat, 2018’de son 20 yılının en iyi satış adetlerine ulaşmış. Avrupa’da 451 bin araç satan Seat markası, 2017 yılında yüzde 2.57 olan Pazar payını 2018’de yüzde 2.89’a yükseltti. Buna en büyük destek; pazara girdiği yıl Avrupa’da 92 bin adet satılan Arona modelinden gelmiş. İspanyol marka en büyük Pazar payına doğal olarak İspanya’da sahip. Onu Avusturya ve Portekiz takip ediyor.
Opel’i satın almasıyla Avrupa’da en çok satan dördüncü marka olan Peugeot, Pazar payı artışında da yılı dördüncü tamamlamış. 2018 yılında, Avrupa’da 1 milyona yakın araç satan marka, 2017’de yüzde 5.92 olan Pazar payını da yüzde 6,23’e çıkarmayı başarmış. Satış adetleri yüzde 26 artan 3008, markanın Avrupa pazarlarında en çok satılan 2. aracı olma özelliğine sahip. En çok satılanı ise 208. Peugeot markası en yüksek Pazar payına yüzde 18’e yaklaşan oranda Fransa’da sahip. Onu Portekiz ve Danimarka takip ediyor.
Yaşadığı emisyon krizinden sonra istikrarlı bir şekilde büyüyen VW, 2018 yılında Pazar payını en çok artıran beşinci marka olmuş. Avrupa’da 1.75 milyon araç satan marka, Pazar payını da yüzde 10.9’dan yüzde 11.2’ye çıkarmış. Zaten Avrupa’nın en çok satılan otomobili Golf’ü üreten marka, aileye yeni kattığı T-ROC’un da 143 bin adet satmasıyla bu başarıya ulaşmış. VW, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Norveç gibi 12 Avrupa ülkesinde en çok satan marka olma özelliğini ise sürdürmüş.
2018 yılında, model bazında, Avrupa’da Pazar payı bakımından kaybeden ve kazananları da sizlerle paylaşmak isteriz. Pazar payını artıran modeller arasında VW T-ROC, Seat Arona, Hyundai Kona, Ford Ecosport, Jeep Compass gibi modeller yer alıyor. Kaybedenlerdeyse Opel Astra, VW Golf, Mercedes C Serisi, Renault Megane gibi önemli modeller bulunuyor.
Keyifli sürüşler


KANALIMIZA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN: https://goo.gl/LHqDZV

Kesinlikle izlemeniz gereken video albümlerimiz!

TÜM ARABA TEST VE İNCELEME VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/LbpSwX
EN POPÜLER ARABA TEST VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/uPTsKz
GÜNCEL HABER VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/Fb7qUF
TEST VE İNCELEME VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/1Th763
ARABA KARŞILAŞTIRMA VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/YgyLVo
0-100 km/s HIZLANMA TEST VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/YxX9Jf
YARARLI BİLGİ VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/GpbKhS

Ototest.tv videoları ile alacağınız 2.el araba’nın test sürüşünü, arabalar hakkında haberleri ve araç karşılaştırmalarını izleyebilir en güncel araba videolarına ulaşabilirsiniz.