Ssangyong Korando 2019 – Yeni İnceleme – Özellikler (CENEVRE OTOMOBİL FUARI 2019)

Ssangyong, dördüncü nesil yeni Korando modelini tanıttı. 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen aracın tüm özellikleri inceleme videomuzda.

Koreli üretici Ssangyong, dördüncü nesil Korando modelini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Türkiye’de de sevilen modelin yeni neslini incelemeye ne dersiniz?
Markayı C-SUV olarak isimlendirilen kompakt SUV segmentinde temsil eden yeni Korando, markanın 2016 yılında sergilediği SIV-2 konseptinden ilham alıyor.
Yeni Korando’nun tasarımı ufak kardeşi Tivoli’den izler taşıyor. Daha köşeli bir yapıya kavuşan araç eskisine göre çok daha güçlü görünüyor. Bu etkiyi yaratansa hiç şüphesiz yeni ön panjur ve farlar.
Yan bölüm de Tivoli’den izler taşıyor. Özellikle kalın C sütunu bu benzerliğin doruğa ulaştığı kısım. Yeni Korando, 4.452 mm uzunluğa ve 1870 mm genişliğe sahip olacak. Bu değerler ile eski Korando’ya göre ciddi anlamda büyüdüğünü görüyoruz.
Arka kısımda LED destekli stoplar öne çıkıyor. Standart farların içinde kullanılan C formlu 3 aydınlatma grubu dikkat çekici.
Aracın iç mekan tasarımı teknolojik öğelerden oluşturulmuş. Malzeme kalitesinde artış olduğu vurgulansa da bunu ancak aracı gerçekten incelediğimizde göreceğiz.
Yeni Korando’da, halk arasında hayalet gösterge olarak isimlendirilen dijital göstergelere geçilmiş. 10.25 inçlik bu ekran navigasyon dahil pek çok bilgiyi sürücüye iletiyor. Merkezi eğlence ara yüzü ise 9 inçlik dokunmatik ekrandan oluşuyor.
Aracın aks aralığı 2675 mm olarak açıklanıyor. Bu eski modele göre 25 mm artış anlamına geliyor. İddiaya göre yeni Korando, arka sırada segmentinin en geniş iç mekanını sunacak. Aracın bagaj hacmi 552 litre olmuş. Bu hacim arka koltuklar yatırıldığında 1248 litreye yükseliyor.
Korando’da 1.5 litrelik direkt enjeksiyonlu, turbo benzinli bir motor ve 1.6 litrelik turbo dizel bir motor kullanılacak. Benzinli motor 5500 devirde 163 beygir güç, 1500 devirden itibarense 280 Nm tork üretiyor.
Dizel motorsa, 4000 devirde 136 beygir güç; 1500 devirden itibarense 324 Nm tork üretiyor. Otomatik 1.6 dizel seçenek 2 tonluk çekme kapasitesine sahipken, benzinli motor ve diğer şanzıman opsiyonlarında bu kapasite 1.5 tona geriliyor.
4x2 seçeneklerde manuel şanzımanın yanında 6 kademeli Aisin üretimi otomatik şanzıman opsiyonu bulunacak. Aisin firmasının Peugeot’nun EAT6 şanzımanının da üreticisi olduğunu hatırlatalım. Araçta ayrıca start-stop sistemi de sunulacak.
Araçlarını Güney Kore’de üreten Ssangyong firmasının %75 hissesinin sahibi ise Hintli Mahidra firması. Yeni Korando, Güney Kore’de hemen satışa sunulacak. Avrupa pazarlarına gelişi ise 2019 ortasını bulacak. Türkiye’de ise 2020 başında satılması çok olası.

KANALIMIZA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN: https://goo.gl/LHqDZV

Kesinlikle izlemeniz gereken video albümlerimiz!

TÜM ARABA TEST VE İNCELEME VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/LbpSwX
EN POPÜLER ARABA TEST VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/uPTsKz
GÜNCEL HABER VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/Fb7qUF
TEST VE İNCELEME VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/1Th763
ARABA KARŞILAŞTIRMA VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/YgyLVo
0-100 km/s HIZLANMA TEST VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/YxX9Jf
YARARLI BİLGİ VİDEOLARI ➤ https://goo.gl/GpbKhS

Ototest.tv videoları ile alacağınız 2.el araba’nın test sürüşünü, arabalar hakkında haberleri ve araç karşılaştırmalarını izleyebilir en güncel araba videolarına ulaşabilirsiniz.